SPORY W (PRZYSZŁEJ) RODZINIE?


Uncategorized / poniedziałek, 6 września, 2021

Poszukiwania genealogiczne to ciągłe niespodzianki. Ktoś otrzymał na chrzcie rzadko spotykane imię, ktoś inny miał trzy żony. Niektórzy lubili procesy, a innych to one spotykały częściej, niż by o tym marzyli.
Jest druga połowa XVIII w. Piotr Dobkowski (syn Idziego) z Dobków-Nowych w par. Czerwin, w pow. ostrołęckim i ziemi łomżyńskiej ożenił się z Elżbietą Mierzejewską z Mierzejewa-Jarnut (córką Marcina Mierzejewskiego zwanego Wojcieszczuk, wdową po Krzysztofie Mierzejewskim). Obie wsie dzieli około 15 km. Piotr i Elżbieta to moi 7x pradziadowie od strony Ojca.
W 1781 r., niedługo po świętach Wielkiej Nocy, do ich domu w Dobkach-Nowych przybył woźny Walenty Klikta. Praca w polu zaczyna się na dobre, wszystko budzi się do życia, a tu okazuje się, że należy jechać (na szczęście wraz z innymi) do sądu w Ostrołęce.
Pozew składają niektórzy dziedzice z Mierzejewa-Jank-Starych, leżących w bliskości Mierzejewa-Jarnut, ale w pewnym oddaleniu od Dobek-Nowych. Wśród strony powodowej są Marcin (syn Grzegorza i Elżbiety) i Łucja małżonkowie Mierzejewscy, którzy są moimi przodkami od strony Matki.
Małżonkowie Dobkowscy wraz z synami zostali obwinieni m. in. o lżenie, zadanie ran i zawłaszczenie gruntów. Pozew, w części dotyczącej Pawła Mierzejewskiego z Mierzejewa-Jarnut (pozwanego razem z Dobkowskimi) dotyczył niezapłacenia kwoty 7 złp. za wypasanie krów przez dwa lata. Nie ma w tym dokumencie niczego szczególnego oprócz tego, że po około 200 wiosnach potomkowie powodów i pozwanych połączyli się przez związek małżeński w jedną rodzinę.
Cała szlachta na północnym Mazowszu to jedna, wielka familja. Jest w tym niewątpliwe piękno.
W życiu nie ma przypadków. Pamiętajmy, że im dalej sięgamy, tym prawdopodobieństwo znalezienia takich ciekawostek się zwiększa!
Źródło: AGAD, OZRO 1113 /7/, k. 158-158v

AGAD, OZRO 1113 /7/, k. 158